Downsizing, shrinflacja a ochrona środowiska

Zjawiska downsizingu, shrinkflacji oprócz zmniejszania ilości przy zachowaniu tej samej ceny wpływa na środowisko. Przy zachowaniu takiego samego opakowania, a zmniejszeniu ilości powoduje, że opakowanie nie jest w pełni wykorzystane. Duże gabaryty opakowań są po prostu odpadami.

Prawo w ochronie środowiska

Istnieje przecież Ustawa o opakowaniach i odpadach opakowaniowych z 11 maja 2001 r. (art. 5 ust. 1). „producent powinien ograniczać ilość i negatywne oddziaływanie na środowisko substancji stosowanych do produkcji opakowań oraz wytwarzanych odpadów opakowaniowych w taki sposób, aby objętość i masa opakowań były ograniczone do niezbędnego minimum wymaganego do spełnienia ich funkcji, biorąc pod uwagę oczekiwania użytkownika.” Można z tego wywnioskować, że zbyt duże opakowanie w stosunku do zawartości negatywnie wpływa na środowisko.

Czy w tym przypadku producenci stosując większe opakowania dla małej ilości produktu powoduje, że łamią oni ustawę. Ten nadmiar zbędnego opakowania, powoduje większe zanieczyszczenie środowiska.

Dlatego właśnie dochodzi oprócz nieetycznego podejścia producentów do konsumentów poprzez nieuczciwe zmniejszanie ilości produktów w opakowaniu dochodzi jeszcze do zanieczyszczania środowiska.

Downsizing, shrinkflacja a ochrona środowiska

Mało kto zwraca właśnie uwagę, że zjawisko downsizingu, shrinkflacji negatywnie wpływa na środowisko. Dużym problemem jest plastikowe opakowanie, gdzie czas rozkładu tworzyw sztucznych może trwać nawet kilkaset lat. Plastikowa opakowania stanowią także zagrożenie dla zwierząt, gdzie mylą z pożywieniem.

Podsumowanie

Podsumowując zjawiska downsizingu i shrinkflacji, które przede wszystkim są manipulacją gdzie nie zwiększa się ceny, a zmniejsza się ilość czyli realnie płacimy więcej. Dodatkowo zjawiska te mają negatywny wpływ na środowisko o czym się właściwie nic nie wspomina.