Gdzie możemy spotkamy się z downsizingiem, shrinkflacją

Gdzie możemy spotkać się ze zjawiskiem downsizingu i shrinkflacji.

Downsizing, shrinkflacja wiemy co to jest, jednak ważne gdzie możemy się z tymi zjawiskami spotkać. Idziemy do sklepu i właściwie nie spodziewamy się żadnych podstępów i tego, że ktoś chciałby nas oszukać. Właściwie to jesteśmy manipulowani co wpływa niekorzystnie na podejmowane przez nas decyzje.

Jak to bywa z tym zmniejszaniem artykułów.

Wydaje nam się, że kupując na przykład masło, to jak wynika z przepisu babci dodajemy pół kostki do ciasta i wychodzi ono wyśmienite. Jednak z ciastek jest coś nie tak, sprawdzamy dokładniej i okazuje się, że masło ma zaledwie 180 gramów, a w przepisie babci połowa kostki to 125 gramów, bo kiedyś kostka masła ważyła 250 gramów, czyli daliśmy o 325 gramów masła mniej. Wtedy dopiero zastanawiamy się jak to się stało. Analizujemy całą sytuację, przecież wygląd opakowania kostki masła się nie zmienił, wygląda tak jak wcześniej, z tą różnicą, że zamiast 250 gramów widnieje 180 gramów. Czy ktokolwiek z nas robiąc codzienne zakupy zwraca uwagę na takie szczegóły. Gdybyśmy kupowali coś nowego lub był zmieniony wygląd opakowania, wtedy sprawdzilibyśmy co się zmieniło. Jest to niestety zgodne z prawem, bo producent podał ile waży kupowane przez nas masło, ale dla czego jak to bywa w innych krajach brak wyraźnej informacji o zmianie gramatury skoro wygląd opakowania pozostał bez zmian.

Gdzie jeszcze spotkamy się ze zjawiskami downsizingu i shrinkflacji

Takich sytuacji podczas robienia zakupów mamy o wiele więcej, nie tylko artykuły spożywcze, ale wiele innych z którymi mamy do czynienia.

Kolejną jest branża kosmetyczna gdzie kupujemy, kremy, dezodoranty, perfumy, pianki i kremy do golenia, szampony, żele pod prysznic i wiele innych produktów na które powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie. Chemia gospodarcza ze wszystkimi środkami do prania, czyszczenia toalet, zmywania naczyń, mycia podłóg, szyb, wykładzin itp. Farmacja, leki i różnego rodzaju preparaty,  Artykuły przemysłowe, motoryzacyjne,

Czy można tak manipulować?

Jak można zauważyć, na każdym kroku robienia zakupów jesteśmy poddania manipulacjom zmniejszania wielkości, wagi, ilości, jakim jesteśmy poddawani podczas robienia zakupów. Takie właśnie zjawisko nazywamy downsizingiem, shrinkflacją.  Zgodne z prawem ale czy zgodne z jakąkolwiek etyką?