Jak walczyć ze skimpflacją?

Poznaliśmy już co to jest skimpflacja, w jakich branżach występuję,jej przykłady i jak się ma do jakości.

Jak to jest z tym skąpieniam

Teraz ważną sprawą jest jak przeciwstawiać się zjawiskom skimpflacji. Jak wiemy z angielskiego „skimp” znaczy „skąpić” i jak tu zaradzić aby nikt w handlu i usługach niczego nam nie skąpił dlatego, że jest inflacja.

Dlaczego tak ważne jest abyśmy przeciwstawiali się takim zjawiskom? Ponieważ niestety wszystkie takie działania przedsiębiorców są zgodne z prawem. Przecież podają, że gramatura jest inna – czytaj mniejsza, że skład jest inny, też jest to napisane. Właściwie tylko można by stwierdzić, że jest takie działanie nie etyczne, ale kogo to interesuje.

Wiedza i świadomość ważna rzecz

Dlatego każdy konsument powinien posiadać odpowiednią wiedzę i świadomość, że takie zjawiska istnieją. Przedsiębiorcy zgodnie z prawem mogą stosować zmiany gramatury, zmiany składu, nie mogą wpłynąć na podejmowane przez każdego z nas decyzje. Stosują więc manipulacje jakim jest między innymi zjawisko skimpflacji.

Działa ono przez zmniejszenie gramatury i przez stosowanie tańszych zamienników, które niestety nie są bez znaczenia na nasze zdrowie.

Jak z tym wszystkim sobie radzić?

Jak możemy sobie z tym radzić, skoro jest do zgodne z prawem? Wystarczy wiedza i świadomość. W każdej sytuacji gdzie spotykamy się z powiedzmy „zbyt dużym” opakowaniem w stosunku do jego zawartości, zgłaszajmy do powiatowego Rzecznika Konsumenta lub do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Warto przy zakupach zwracać uwagę na etykiety, dokładnie je czytać, sprawdzać gramaturę i jeżeli jest ona dziwna, na przykład 8 gramów, 92 gramy, 125 ml, 400 ml odpuśćmy sobie zakup tego produktu.

Również w innych sytuacjach, gdy oferta jest bardzo atrakcyjna, dowiedzmy się dokładnie co zawiera. Kupując różne produkty, prześledźmy wcześnie opinie o danym produkcie. Czytajmy dokładnie umowy, jeżeli jest ona bardzo długa i pisana małymi literami to zabierzmy taką umowę do domu i dokładnie ją przeczytajmy, podpisujemy dopiero wtedy, gdy mamy pewność, że wszystko jest w porządku.

Kupując różne urządzenia, zwróćmy uwagę na warunki gwarancji i koszty jakie będziemy musieli ponosić w trakcie jego użytkowania. Nie zawsze przecież niska cena oznacza niskie koszty użytkowania.

Zamienniki w produktach spożywczych – na co zwrócić uwagę

Stosowanie w artykułach spożywczych zamienników, jest niebezpieczne dla naszego zdrowia. Chociaż niektóre składniki w innych krajach nie są dopuszczone do spożycia, to u nas niestety można je stosować. Skoro jest do zgodne z prawem to nasze decyzje jako konsumentów powinny wyeliminować dany produkt z rynku. Nie kupuję produktów z długim okresem ważności do spożycia, bo będzie miał wiele konserwantów, omijam produkty zawierające wzmacniacze smaku, syrop glukozowo-fruktozowy, barwniki. Jednak przede wszystkim omijam produkty które mają dużą ilość składników, a nie powinny. Jeżeli skład jest maskowany jak to bywa na przykład w batonach, ale jak się przyjrzycie to skład jest nie za ciekawy. Kolejnym sygnałem jest podawany skład w kilku lub kilkunastu językach.

Świadomy konsument godnym przeciwnikiem manipulacji

Przedsiębiorcy najbardziej obawiają się świadomego i posiadającego wiedzę konsumenta. Takiego który będzie znał swoje prawa, wiedział o manipulacjach jakimi jest poddawany i świadomie nie będzie się tym manipulacjom poddawał. Będzie przekazywał znajomym swoje wątpliwości dotyczące danego produktu, usługi, placówki, sklepu. Wiedza i świadomość jest największą bronią konsumenta.